Tipy do výuky

Pexeso a kvarteto jsou v Česku známé hry a ve výuce jazyků se dají velmi dobře využít. Se slovní zásobou a kartičkami samotnými ale můžete pracovat i nad rámec těchto her. Zde vám nabízíme několik tipů, jak naše produkty využít mimo samotnou hru. 

 

AJ_07                                                                                           AJ_06

V pexesu najdete slovesa (aktivity a instrukce), které jsou znázorněny pomocí slavných osobností světových dějin. Při hře mohou studenti slova opakovat - v infinitivu, v určitém čase nebo tvořit celé věty. Osobnosti samotné lze použít jako téma ke konverzaci či jako zadání pro domácí úkol - tak rovnou procvičíte slovní zásobu povolání, ale i uvádění osobních informací (kde se daný člověk narodil, kde žil apod.). Didaktický materiál (dodávaný k produktům zdarma) obsahuje stručné informace ke každé osobnosti - učitel tedy nemusí vše hledat. 

 

IT_09                                                                                         CZ_09

Všechny naše hry obsahují i kousek reálií - věříme, že k výuce jazyků prostě patří. V rámci Detektivního kvarteta pak můžete mluvit o některých slavných českých vězeních, v italské verzi hry (kvarteto Criminalità) pak najdete čtyři odnože organizovaného zločinu. Každá tato organizace je spjata s jedním z italských regionů - regiony jsou na kartách znázorněny společně se svým hlavním městem. V obou případech doporučujeme ke hře přibrat mapu, místa si najít a popovídat si o nich. 

AJ_02                                                              CZ_05

Kinestetickému typu studenta nejvíce vyhovuje učení v pohybu, se zapojením fyzické aktivity. To může být někdy ve škole těžké vymyslet. Při výuce jazyků mohou pomoci kostky s písmeny, které studenti skládají do slov a vět, ke slovesům mohou například vymýšlet a sestavovat předpony. Dotyk a pohyb rukou při sestavování je pro tyto studenty lepší prostředek zapamatování než například prostý poslech slova. Skládání slov z písmenek je navíc výborný způsob, jak se soustředit na psaní jednotlivých slov - to je zásadní zejména v angličtině, kde je často výrazný rozdíl mezi psaným a mluveným slovem a studenti mívají problém se psaní slov naučit. 

 

CZ_06                                                                                   IT_07

Při studiu češtiny a italštiny se studenti učí o konjugačních skupinách - tedy skupinách sloves, která se časují stejně (mají stejnou koncovku v infinitivu). Kartičky sloves z pexesa Aktivity a instrukce se mohou využít pro třídění sloves podle těchto skupin. Méně pokročilí studenti mohou využít kartičky, kde je sloveso napsané, ti pokročilejší mohou pracovat s kartičkami, kde slovesa vypsaná nejsou (a musí si tedy na daná slovesa nejprve vzpomenout). 

 

CZ_07b                                                                                   IT_05

Třídit slovní zásobu do různých kategorií a skupin pomáhá našemu mozku fungovat v kontextu a nová slova tak lépe zpracovat. Podstatná jména můžeme dělit podle rodu (v češtině a italštině, s využitím barevného označení, např. barevných magnetů, víček, puntíků aj.) nebo podle jejich typu - slovní zásobu z Detektivního kvarteta mohou studenti roztřídit podle toho, zda se jedná o osoby, věci, nebo místa. 

 

P1370991                                                                                 P1090628

Jídlo je skvělý námět ke konverzaci! U studentů italštiny je navíc italská kuchyně jedním z důvodů, proč se tento jazyk vůbec učí. Využijte toho! Popisujte jídlo, přiřazujte ho k regionům, odkud pochází. Zde máme na fotce pizzu, která vznikla v Neapoli, hlavním městě Kampánie (Campania), a taralli, slanou pochoutku z Apulie (Puglia). 

 

P1100981                                                                                P1120190_web

Hry lze samozřejmě doplnit dalšími podklady a pomůckami. Příkladem mohou být kartičky s rozstříhanými slovy z pexesa či kvarteta, která musí studenti spojit a vytvořit tak daná slova. Báječným pomocníkem je také kostka, která může posloužit k časování (hodem určíme osobu, kterou má student říct), ale i výběru typu věty (kladná, záporná, otázka, rozkazovací způsob) nebo například slovesného času (přítomný, minulý, budoucí). Prostě podle toho, co zrovna potřebujete procvičovat. Prázdnou kostku si můžete rovnou objednat i zde na e-shopu (kategorie Doplňkové zboží).