Tipy do výuky

Pexeso a kvarteto jsou v Česku známé hry a ve výuce jazyků se dají velmi dobře využít. Se slovní zásobou a kartičkami samotnými ale můžete pracovat i nad rámec těchto her. Zde vám nabízíme několik tipů, jak naše produkty využít mimo samotnou hru. 

 

AJ_07                                                                                           AJ_06

V pexesu najdete slovesa (aktivity a instrukce), které jsou znázorněny pomocí slavných osobností světových dějin. Při hře mohou studenti slova opakovat - v infinitivu, v určitém čase nebo tvořit celé věty. Osobnosti samotné lze použít jako téma ke konverzaci či jako zadání pro domácí úkol - tak rovnou procvičíte slovní zásobu povolání, ale i uvádění osobních informací (kde se daný člověk narodil, kde žil apod.). Didaktický materiál (dodávaný k produktům zdarma) obsahuje stručné informace ke každé osobnosti - učitel tedy nemusí vše hledat. 

 

IT_09                                                                                         CZ_09

Všechny naše hry obsahují i kousek reálií - věříme, že k výuce jazyků prostě patří. V rámci Detektivního kvarteta pak můžete mluvit o některých slavných českých vězeních, v italské verzi hry (kvarteto Criminalità) pak najdete čtyři odnože organizovaného zločinu. Každá tato organizace je spjata s jedním z italských regionů - regiony jsou na kartách znázorněny společně se svým hlavním městem. V obou případech doporučujeme ke hře přibrat mapu, místa si najít a popovídat si o nich. 

AJ_02                                                              CZ_05

Kinestetickému typu studenta nejvíce vyhovuje učení v pohybu, se zapojením fyzické aktivity. To může být někdy ve škole těžké vymyslet. Při výuce jazyků mohou pomoci kostky s písmeny, které studenti skládají do slov a vět, ke slovesům mohou například vymýšlet a sestavovat předpony. Dotyk a pohyb rukou při sestavování je pro tyto studenty lepší prostředek zapamatování než například prostý poslech slova. Skládání slov z písmenek je navíc výborný způsob, jak se soustředit na psaní jednotlivých slov - to je zásadní zejména v angličtině, kde je často výrazný rozdíl mezi psaným a mluveným slovem a studenti mívají problém se psaní slov naučit. 

 

CZ_06                                                                                   IT_07

Při studiu češtiny a italštiny se studenti učí o konjugačních skupinách - tedy skupinách sloves, která se časují stejně (mají stejnou koncovku v infinitivu). Kartičky sloves z pexesa Aktivity a instrukce se mohou využít pro třídění sloves podle těchto skupin. Méně pokročilí studenti mohou využít kartičky, kde je sloveso napsané, ti pokročilejší mohou pracovat s kartičkami, kde slovesa vypsaná nejsou (a musí si tedy na daná slovesa nejprve vzpomenout). 

 

CZ_07b                                                                                   IT_05

Třídit slovní zásobu do různých kategorií a skupin pomáhá našemu mozku fungovat v kontextu a nová slova tak lépe zpracovat. Podstatná jména můžeme dělit podle rodu (v češtině a italštině, s využitím barevného označení, např. barevných magnetů, víček, puntíků aj.) nebo podle jejich typu - slovní zásobu z Detektivního kvarteta mohou studenti roztřídit podle toho, zda se jedná o osoby, věci, nebo místa. 

 

P1370991                                                                                 P1090628

Jídlo je skvělý námět ke konverzaci! U studentů italštiny je navíc italská kuchyně jedním z důvodů, proč se tento jazyk vůbec učí. Využijte toho! Popisujte jídlo, přiřazujte ho k regionům, odkud pochází. Zde máme na fotce pizzu, která vznikla v Neapoli, hlavním městě Kampánie (Campania), a taralli, slanou pochoutku z Apulie (Puglia). 

 

P1100981                                                                                P1120190_web

Hry lze samozřejmě doplnit dalšími podklady a pomůckami. Příkladem mohou být kartičky s rozstříhanými slovy z pexesa či kvarteta, která musí studenti spojit a vytvořit tak daná slova. Báječným pomocníkem je také kostka, která může posloužit k časování (hodem určíme osobu, kterou má student říct), ale i výběru typu věty (kladná, záporná, otázka, rozkazovací způsob) nebo například slovesného času (přítomný, minulý, budoucí). Prostě podle toho, co zrovna potřebujete procvičovat. Prázdnou kostku si můžete rovnou objednat i zde na e-shopu (kategorie Doplňkové zboží). 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení